Home   Το Σχολείο μας και η ιστορία του

Το Σχολείο μας και η ιστορία του

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 1977 λόγω της σημαντικής αύξησης μαθητών της περιοχής.
Από τότε συστεγάζεται με το 7ο Δημοτικό σχολείο Χαλανδρίου. Ανήκει στην Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β? Αθήνας.

Από το 2012 λειτουργεί ως 10/θέσιο στα χαρτιά, αλλά στην πραγματικότητα παραμένει 8/θέσιο.
Το κτηριακό συγκρότημα διαθέτει 20 διδακτικές αίθουσες εκ των οποίων
μία αίθουσα υπολογιστών και μία αίθουσα μουσικής.

Επίσης από το 2013 το εργαστήριο φυσικής-χημείας μετασκευάστηκε σε αναγνωστήριο/δανειστική βιβλιοθήκη και σύντομα θα είναι ανοικτό για όλους τους μαθητές.

Το κτιριακό συγκρότημα διαθέτει αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων με σκηνή, η οποία χρησιμοποιείται τόσο για τις παραστάσεις των παιδιών όσο και ως γυμναστήριο κατά τους χειμερινούς μήνες που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο προαύλιος χώρος των 5.652 τ.μ..

Πολλοί από εμάς τους γονείς, αλλά και οι δικοί μας γονείς, υπήρξαμε μαθητές αυτού του σχολείου. Μαθητής του 7ου ήταν και ο Διευθυντής μας κος Κοσμόπουλος, καθώς και η Δασκάλα Παναγιώτα Βουγιουκλάκη.

7o Δημοτικό Σχολείο Χαλανρίου
Πολλά έχουν αλλάξει μέσα στα χρόνια συμβαδίζοντας με την εξέλιξη της συνοικίας μας.
Η αγάπη μας όμως για αυτό το χώρο είναι πάντα η ίδια.
7ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου
Έτσι λοιπόν, μαζεύουμε παλιές φωτογραφίες και τις μοιραζόμαστε μαζί σας όχι μόνο για να αναπολήσουμε άλλες εποχές, αλλά και για να ονειρευτούμε το μέλλον και να βοηθήσουμε τους νέους και μελλοντικούς μαθητές.
7ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου
Όσοι λοιπόν έχετε παλιές φωτογραφίες από το σχολείο και τη γειτονιά μας, επικοινωνήσετε μαζί μας!