Home   Συμμετοχές 2023-24

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

♦ Παιδικός διαγωνισμός ζωγραφικής ♦

♦ περιοδικού δρόμου «σχεδία» ♦

Οι μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος στον 3ο Παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής του
περιοδικού δρόμου «σχεδία». Οι μικροί καλλιτέχνες κλήθηκαν να σκεφτούν και να αποτυπώσουν
με χρώματα και φαντασία τι σημαίνει για αυτούς η έννοια «σπίτι». Το «σπίτι» πέρα από τους
τοίχους, σε συνεργασία με την περιβαλλοντική οργάνωση WWF Ελλάς είναι και το «κοινό σπίτι»
όλων μας, ο πλανήτης μας, το φυσικό περιβάλλον, που αν και συνδέεται άρρηκτα με την ίδια μας
την ύπαρξη και τη ζωή, αντιμετωπίζει πολλές απειλές.

ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

♦ Παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου ♦

Συμμετοχή του σχολείου μας στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας για την άψογη παρουσία τους στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου στο Χαλάνδρι.

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Μετράμε αντίστροφα για τον εορτασμό της ημέρας ασφαλούς Διαδικτύου 2024!

Μετράμε αντίστροφα για τον εορτασμό της ημέρας ασφαλούς Διαδικτύου 2024! H Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στοχεύει στη δημιουργία ενός ασφαλέστερου και καλύτερου διαδικτυακού περιβάλλοντος, όπου όλοι έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία με υπευθυνότητα, σεβασμό, κριτική σκέψη και δημιουργικότητα.
Οι εκπαιδευτικοί του 10ου Δ.Σ. Χαλανδρίου παρακολούθησαν σεμινάρια από το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου και μίλησαν στα παιδιά για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

“6 Φεβρουαρίου 2024 – Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου”

Οι μαθητές της ΣΤ’ και της Γ τάξης συμμετείχαν στον εορτασμό της ημέρας ασφαλούς διαδικτύου 2024. Παρακολούθησαν βίντεο και συζήτησαν για την τεχνητή νοημοσύνη με σκοπό να μάθουν τι ακριβώς είναι και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα της χρήσης της στην καθημερινή ζωή. Στη συνέχεια, συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας και κατασκεύασαν αφίσα με τι επιτρέπεται να κάνουν και τι πρέπει να αποφεύγουν στο διαδίκτυο, ώστε να είναι ασφαλείς.

Εκπαιδευτικό υλικό για την SID2024 https://saferinternet4kids.gr/sid/sid-2024/study_material_sid_2024/?fbclid=IwAR03AZwhrg_0AfGUKLC_D5QTnu3W9lon_3GJ_dIEHcNf_06Ea8o6yt3g1d8

Αφού παρακολούθησαν τα παιδιά το σχετικό βίντεο για το ασφαλές διαδίκτυο, έγραψαν κανόνες ομαδικά και  ζωγράφισαν.

ΜΑΡΤΙΟΥ

“Συμμετοχή στην 11η μαθητική εκστρατεία κατά του Bullying ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ”

“Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών Δημοτικού Αριστοτέλης 2024”

18ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης» για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Κύκλος 10 μαθημάτων κολύμβησης Γ’ τάξης

Στις 21 Μαρτίου ολοκληρώθηκε ο κύκλος των 10 μαθημάτων κολύμβησης που συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης. Τα μαθήματα, που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής, πρόσφεραν σε όλα τα παιδιά νέες γνώσεις, σημαντικές εμπειρίες και αμέτρητη χαρά!
Στο τελευταίο μάθημα οι τρεις υπεύθυνοι γυμναστές απένειμαν στα παιδιά Διπλώματα, αλλά και πήραν από τα παιδιά κάρτες που δημιούργησαν για να τους ευχαριστήσουν.

Tο Β1 τμήμα γιόρτασε την επέτειο της 25 Μαρτίου

Στις 22 Μαρτίου 2024 το Β1 τμήμα γιόρτασε την επέτειο της 25 Μαρτίου με την παρουσίαση του θεατρικού έργου ” Κουβέντα με τους Ήρωες του ’21”, της συγγραφέα Παιδικών – Εφηβικών βιβλίων, Ιωάννα Κυρίτση – Τζιώτη. Τα παιδιά ντύθηκαν με παραδοσιακές στολές του σχολείου μας , τραγούδησαν με τη συνοδεία της κιθάρας της κ. Νατάσα Παπά την ” Κλέφτικα Ζωή”, το “Θούριο”, τον ” Τσάμικο” και χόρεψαν τα ” Σαράντα Παλικάρια”. Ιδιαιτέρως ευχαριστούμε και την κ. Κυριακή Κάσση για την επιμέλεια και σκηνοθεσία του έργου, καθώς και την κ. Κατερίνα Παπαγεωργίου και τους γονείς των παιδιών που μας τίμησαν και μοιραστήκαμε μαζί αυτήν την όμορφη και συγκινητική επετειακή παρουσίαση.

ΑΠΡΙΛΙΟΥ

5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας “Κλείταρχος και Βερενίκη”

“11ος Παιδικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης – ΣΤ’

τάξη”

Αν οι άνθρωποι της αρχαιότητας μας άφησαν εικόνες που έκριναν σημαντικές για τους ίδιους πάνω σε πήλινα αγγεία, εσύ τι θα επέλεγες να βρουν ως δική σου εικόνα οι άνθρωποι των επόμενων γενεών;

Με θέμα «Σημερινές Ιστορίες Αγγείων» ο 11ος Παιδικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης καλεί τους μικρούς μαθητές ηλικίας 4-15 ετών να αποτυπώσουν εικόνες της καθημερινότητάς τους που θα ήθελαν να αφήσουν για τους εαυτούς τους, στους ανθρώπους του μέλλοντος.

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης κλήθηκαν να αναπαραστήσουν μία σκηνή από την καθημερινότητά τους, χρησιμοποιώντας ζωγραφική και να την ένταξαν μέσα στο περίγραμμα ενός αγγείου.