Home   Εκδηλώσεις 2023-2024

ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

♦ Εορτασμός επετείου Πολυτεχνείου 17ης Νοεμβρίου 1973 – 50 χρόνια μετά.. .♦

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Στις 19-12-23 επισκέφθηκε το σχολείο μας η Φιλαρμονική του Δήμου Χαλανδρίου, η οποία έπαιξε χριστουγεννιάτικα τραγούδια στους μαθητές μεταφέροντας ένα κλίμα γιορτινό.

“Τα Χριστούγεννα στο σχολείο μας”

Εορτασμός των Χριστουγέννων στο σχολείο μας με πολύ χορό, κατασκευή cart postal, παιγνιώδεις δραστηριότητες…

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Κοπή βασιλόπιτας στο σχολείο μας!

Την Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2024 έκοψαν βασιλόπιτα όλα τα τμήματα του σχολείου μας και ο σύλλογος διδασκόντων.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά του.
Ευχόμαστε υγεία, χαρά και τύχη σε μικρούς και μεγάλους! Καλή χρονιά!

“1ο Μαθητικό Καρναβάλι Χαλανδρίου”

Οι Σύλλογοι Γονέων των Σχολείων του Χαλανδρίου και η Ένωση Γονέων, σε συνεργασία με τον Δήμο Χαλανδρίου, διοργανώνουν την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 στις 12 π.μ. το πιο κεφάτο, πολύχρωμο καρναβάλι. Οι μικροί θα συμμετέχουν ατομικά ή ομαδικά, μαζί με τους φίλους τους, επιλέγοντας τη στολή ή το θέμα της αρεσκείας τους. Οι μεγάλοι μπορούν επίσης να ντυθούν και να συμμετέχουν!

Οι καρναβαλιστές θα ξεκινήσουν από την πλατεία Φλύας (πρώην πλατεία Κένεντι) και, συνοδεία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Χαλανδρίου, θα βγουν, μέσω της οδού Αγ. Παρασκευής, στην οδό Χαϊμαντά, θα κατέβουν από την οδό Πλάτωνος, στην πλατεία Δούρου, θα συνεχίσουν στην οδό Κολοκοτρώνη και θα κατευθυνθούν στην Κεντρική Πλατεία, όπου θα τους περιμένουν μουσική, ανιματέρ, πινιάτες και άλλες εκπλήξεις.

ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ Ή ΤΟΝ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΤΟΥ.

Για δηλώσεις συμμετοχής, παρακαλούμε να απευθυνθείτε στον Σύλλογο Γονέων του Σχολείου μας ή στην Ένωση Γονέων Χαλανδρίου.

ΜΑΡΤΙΟΥ

ΓΙΟΡΤΉ ΑΠΟΚΡΙΑΣ

Το 10ο Δ.Σ. Χαλανδρίου γιόρτασε την Αποκριά στο σχολικό μας συγκρότημα μαζί με το 7ο Δ.Σ. Χαλανδρίου και το 6ο, 7ο και 9ο νηπιαγωγείο με ένα πάρτι που θα μείνει αξέχαστο για τα παιδιά. Τρία μεγάλα γαϊτανάκια έδωσαν χρώμα στη σχολική μας αυλή και στα παιδιά το κέφι και την αγάπη για τα τοπικά μας έθιμα. Τα παιδιά χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς γύρω από ένα κοντάρι δεμένο με πολύχρωμες κορδέλες κρατώντας στο χέρι μία από αυτές , ώστε στο τέλος οι κορδέλες να τυλίγονται στο κοντάρι. Ο παραδοσιακός αυτός χορός, πέρασε στη χώρα μας από τους πρόσφυγες του Πόντου και της Μικράς Ασίας. Συμβολίζει τον κύκλο της ζωής, από τη χαρά στη λύπη, από το χειμώνα στην άνοιξη, από το θάνατο στη ζωή. Σύμφωνα με την παράδοση συμβολίζει το πνεύμα συναδέλφωσης, της αγάπης, της ομόνοιας και της αλληλεγγύης. Το πάρτι συνεχίστηκε με ξέφρενο χορό από τους μικρούς μας καρναβαλιστές με τις ευφάνταστες στολές τους δίνοντας χιούμορ, κέφι , παιχνίδι και διασκέδαση στη σχολική μας ζωή!

Τα παιδιά στην αποκριάτικη γιορτή επίσης τραγούδησαν και χόρεψαν ταυτόχρονα παραδοσιακά αποκριάτικα τραγούδια, όπως γινόταν στο παραδοσιακό γλέντι, όπου οι καρναβαλιστές τραγουδούσαν οι ίδιοι τα τραγούδια που χόρευαν.
Εκτός αυτού, την παραμονή της 1ης Μαρτίου είπαν τα “Χελιδονίσματα” ή κάλαντα του Μάρτη, που στη ρωμαϊκή και βυζαντινή εποχή ήταν κάλαντα Πρωτοχρονιάς, καθώς το έτος ξεκινούσε την 1η Μαρτίου.