Home   Συμμετοχές 2022-2023

Συμμετοχές 2022-2023

• Make a wish
  • Η ομάδα του προγράμματος «Αστέρι της Ευχής» έστειλαν την παρακάτω ευχαριστήρια επιστολή για τη συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα
    make a wish

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς, Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη στήριξή σας στο πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής κατά το σχολικό έτος 2022-2023.Με τη δωρεά σας συμμετέχετε και εσείς ώστε να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες. Το πρόγραμμα Αστέρι της ευχής εδώ και 24 χρόνια αποτελεί ένα από τα βασικά προγράμματα εξεύρεσης πόρων του οργανισμού μας ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν ευχές παιδιών που έχουν στερηθεί την παιδική ανεμελιά.

• ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑ
🗣 «Φέτος, βρέθηκα στη θέση να αντιμετωπίσω μια νέα πρόκληση -που διαφοροποίησε τον διαγωνισμό από τον περσινό- τη συμμετοχή δηλαδή και έργων παιδιών από Δομές, παιδιών μεταναστών, προσφύγων κ.λπ. Όχι μόνο βρεθήκαμε μάρτυρες μιας εντονότατης διαπολιτισμικότητας αλλά και κληθήκαμε να γίνουμε μάρτυρες της τραυματικής εμπειρίας παιδιών από αίτια τόσο σοβαρά όσο ένας πόλεμος και οι συνέπειές του. Το “σπίτι” όπως το αντιλαμβάνεται ένα παιδί πρόσφυγας πολέμου, μετατοπισμένο με τη βία, που έζησε τη συνθήκη της ρίψης βομβών και βίας στον απολύτως οικείο του χώρο […]» μοιράζεται μαζί μας η Δάφνη Ζουμπουλάκη, διευθύντρια της γκαλερί Ζουμπουλάκη, ως μέλος της κριτικής επιτροπής του παιδικού διαγωνισμού σκίτσου της «σχεδίας».
Μετά από 3 μήνες προετοιμασίας, 2.053 υπέροχα παιδικά έργα, 2 μέρες αξιολόγησης από τα 7 μέλη της κριτικής επιτροπής που με ιδιαίτερη προσήλωση επέλεξαν τα πιο αγαπημένα τους , έφθασε η στιγμή ⌛.
Οι 2️⃣ 0️⃣   φιναλίστ που θα δουν τα έργα τους να εκτίθενται στο σπίτι της «σχεδίας μας είναι (σε τυχαία σειρά) οι ακόλουθοι:
▪ Ναταλία Δημίου, 7,5 χρονών, Θεσσαλονίκη
▪ Μάριος Μπεκίρης, 8 χρονών, Δημιουργικό Πολιτιστικό Εργαστήρι Παιχνιδοκαμώματα, Ρέθυμνο
▪ Άντζελο Μπάσα, 11 χρονών, 112ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
▪ Ανατολή Μήτση, 8 χρονών, 132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
▪ Βρισηίς Ντάνη, 11 χρονών, 132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
▪ Ελένη Φυτσιλή, 9,5 χρονών, Αγία Παρασκευή
▪ Πάντου Ελένη, 6 χρονών, Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο ΔΔΜΝ Ναύσταθμου Κρήτης
▪ Κρίτων Αναγνωστόπουλος, 8χρονών, Εκπαιδευτήρια Καντά, Βριλήσσια
▪ Κατερίνα Αρσενάκη, 10 χρονών, Δημιουργικό Πολιτιστικό Εργαστήρι Παιχνιδοκαμώματα, Ρέθυμνο
▪ Χριστίνα Βογιατζή, 12 χρονών, Εργαστήριο Ζωγραφικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης Νέας Μαγνησίας
▪ Πάτρα-Ειρήνη Γιαννουλάκη, 8 χρονών, 11ο Δημοτικό Σχολείο Χίου
Θεόδωρος Γρηγορίου, 10 χρονών, 10ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου
▪ Λένα Αλεξοπούλου, 6 χρονών, Εκπαιδευτήρια Δυτικής Ελλάδος, Ναύπακτος
▪ Κώστια Φράγκου, 6 χρονών, Εκπαιδευτήρια Δυτικής Ελλάδος, Ναύπακτος
▪ Σταυριάννα Γεωργίου, 8 χρονών, 4ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Αττικής
▪ Μαρία Αρετή Ηλιοπούλου, 10 χρονών, Δημοτικό Σχολείο Παιχνιδαγωγείο, Νέο Ψυχικό
▪ Γεώργιος Στεφανούρης, 5 χρονών, Περιστέρι, Αττική
▪ Μαρία Δάγκα, 9 χρονών, Θεσσαλονίκη
▪ Βασίλης Τοπούρης, 10 χρονών, Δημοτικό Σχολείο Ζηπαρίου, Κως
▪ Αικατερίνη Αποστολοπούλου, 7 χρονών, Κολλέγιο Ψυχικού
🎁 Το έργο που θα κοσμήσει το τεύχος Ιανουαρίου θα δημοσιευτεί την Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου – ημέρα κυκλοφορίας του τεύχους Ιανουαρίου. Τα παιδιά που πέρασαν στην τελική φάση του διαγωνισμού θα λάβουν αναμνηστικό δώρο ενώ όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στον διαγωνισμό θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής.